X
Panorama Dental Klinik

Porselen Lamina

lamine kaplamalar günümüzde estetik beklentilerin artması ile sıklıkla tercih edilen tedaviler arasında yer almaktadır.

İletişime Geç

Türkiye’de Diş Lamine Kaplama

Türkiye’de lamine kaplamalar günümüzde estetik beklentilerin artması ile sıklıkla tercih edilen tedaviler arasında yer almaktadır. Kişiye özel uygulanan gülüş tasarımları hastalara en hızlı şekilde yapılıp, hastaların istediği gülüşe bir an önce kavuşmalarını sağlamaktayız.


Lamine Diş Kaplama Nedir?

Lamina porselenler, özel yapıştırma tekniği ile ön dişlerin renk, form ve pozisyonlarının değiştirilmesi amacı ile kullanılan bir porselen restorasyon türüdür. Doğal dişi en iyi şekilde taklit eden laminalar sayesinde hastalarımız istenilen gülüşe çok kısa sürede ulaşılabilmektedir. Diş dokusundaki kayıpların tedavi edilmesinde, özellikle ön dişlerde tercih edilmektedir. Ayrıca dişler arasında olan boşluklar da bu yöntem ile kapatılıp istenilen gülüş yaratılabilmektedir. İnce yapısı sayesinde diş yüzeyine yapılan minimal bir preparasyon yani aşındırma sayesinde tedavi gerçekleştirilmektedir. Sırf ön diş renklerinin istenilen renge getirilmesini değil, aynı zamanda dişlerin belli bir formda görünmesini de sağlamaktadır.Lamine Diş Hangi Materyalden Yapılır

Bu tür estetik dişler için lamine diş malzemesi olarak çok ince porselen malzeme kullanılmaktadır. Çok ince olmasına rağmen çok dayanıklı bir porselenden üretilmektedir. O yüzden çok dayanıklı olmakta ve kullanılan lamine malzemesi kolay kolay kırılmamaktadır.

İnce olması dolayısı ile altındaki dişin şeffaflığı da dışarıdan olumlu ve doğal bir etki yaratmaktadır. Bu sayede gerçek dişten farklılık göstermemektedir. Aynı zamanda çok ince olarak yapılan lamine dişler alttaki dişin gereğinden fazla küçültülmesini gerektirmemektedir. Böylece alttaki diş korunurken, dışarıdan doğal ve estetik bir görünüm verilmiş olur.

Lamine Diş Kaplamaların Yapım Aşamaları

• Var olan dişler fotoğraflanır.
• Ölçüler alınır.
• Ardından model elde edilir.
• Elde edilen modelde düzeltilecek dişlerin biçimi tasarlanır.
• İkinci randevuya çağrılan hastaya hazırlanmış olan demo dişler denenir. Dişler henüz bir küçültme yapılmadan hastanın dişlerinin neye benzeyeceği gösterilip görsel onay alınır.
• Sonra minimal düzeltme ve kesimler yapılır.
• Ölçü alınarak
• Yapılan gerçek lamine dişler prova edilir. Gerekirse yeni düzeltmeler yapılıp tekrar prova yapılır.
• Son hali ile hastaya yapıştırılır.
• Yapılan diş kontrol edilir. Son hali de fotoğraflanır


Kimlere Uygulanabilir?

Diş renginden memnun olmayan veya ilaç kullanımı sonucu diş yüzeyinde renklenmeler olan kişilerde, aralarında boşluk bulunan ayrık dişlerin birleştirilmesinde yani diastema kapasında, kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda, ön dişlerde bulunan eski ve renklenmiş dolguların değiştirilmesinde, çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde kullanılabilir. Diş eksikliği olmayan ve daha önce porselen kuron yaptırmamış olan kişilere uygulanabilmektedir. Porselen laminalar dişeti sağlığı iyi olan kişilere veya sağlıksız dişetlerine sahip kişilere dişeti sağlığı kazandırıldıktan sonra uygulanabilir.

Lamine Diş Kaplama Avantajları

Diş sorunları olanlar ve diş doktoru tarafından önerilmesi halinde lamine kaplama avantajları şu şekilde sıralanabilir:

• Estetik olarak en iyi sonuç elde edilir.
• Yapımı sırasında diş fazla madde kaybına uğramaz.
• Şeffaf doğal diş görünümü sağlanır.
• Yapımı öncesi sahip olunacak dişler 3D yapılıp görülebilir.
• İnce olmasına rağmen dişin neredeyse kendi kadar sağlam porselen plakalardan yapılır.

Bütün yukarıda sıralanan sebeplerden dolayı hasta ve hekim tarafından tercih edilir. Ancak hekimin bütün bunlardan önce hastaların uygun olup olmayacağına karar vermesi gerekmektedir. Sağlıklı bir gülüş bu şekilde sağlanabilir. Uzun yıllar boyunca iyi bakılırsa bozulmadan kullanılabilmektedir.

Lamine Diş Kaplama Dezavantajları

Estetik olarak çok iyi sonuçlar veren ince porselen plakalar ile yapılan lamine diş kaplama dezavantajları şöyle sayılabilmektedir:

• Diğer kaplama yöntemlerine göre daha pahalıdır. Bu yüzden bazen tercih edilememektedir.
• Nadir olarak lamine diş kaplamaları dişten ayrılarak düşebilmektedir.
• Düşme ihtimaline karşı çekerek yeme işlemi yapanlar, tırnak yeme alışkanlığı olanlar ve kalem ısırmak eylemi yapmakta olanlarda olumlu sonuçlar alınarak kullanılamamaktadır.

Laboratuvar Tasarım Merkezi

Konu ile ilgili uzman diş doktoru tarafından yapılacak lamine kaplama aynı zamanda iyi bir laboratuvar tasarım merkezi ile de desteklenmesi gerekmektedir. Burada istenilen estetik dişler ile doğal bir gülüş tasarımıdır. Bu ancak konusunda deneyimli ve eğitimli bir ekip ile yapılabilmektedir.

Dişin tasarlanması esnasında ölçü ve tasarlanan dişin modelinin yapılarak denenmesi 3 boyutlu olarak yapılmaktadır. Laboratuvar ortamında hazırlanan model hastaya denenerek beğeni alırsa gerçek porselen lamine hazırlanmaktadır.

Türkiye’de Diş Lamine Kaplama Fiyatları

Uygulama hassaslıkla kişiye göre yapılan tıbbi bir uygulamadır. O yüzden standart olmayan bir çalışma gerektirmektedir. Her hastanın dişlerinin yapısına ve yapılacak düzenlemeye göre Türkiye’de diş lamine kaplama fiyatları farklılıklar göstermektedir. Bu yüzden belli bir fiyatın muayene öncesi belirlenmesi olanaksızdır. Mutlaka hasta diş doktoru ile bir görüşme sonrası gerçek fiyat belirlenebilmektedir. O yüzden ilk önce bir diş doktoru randevusu oluşturmak gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Birçok hasta ilk defa lamine diş kaplaması yaptırmadan bazı konularda tedirginlikler yaşamaktadır. Kafalarındaki sorulara cevap buldukça tedirginlikleri rahatlamakta ve daha sağlıklı kararlar verebilmektedirler. Genel olarak hastaların merak ettiği sorular ve cevapları aşağıda yer almaktadır.

 • Diş Lamine Kaplama Yapılırken Acı Hisseder miyim?
  • Hastaların en çok sorduğu soru budur. Hastaların hiç tedirgin olmasına gerek yoktur. En acısız işlemlerinden biridir. Acı hissedilmemektedir.

 • Lamine Diş Kaplama Leke Tutar mı?
  • Yapılan lamine diş kaplamaları zaman içinde çay, kahve ya da sigara ile lekelenir mi konusu hastalar için cevaplanması istenen en önemli sorulardandır. Yapısı leke tutmaz bir malzemeden üretilmektedir. Zaman içinde kötü görünümler oluşmamaktadır.

 • Lamina porselenlerin ömrü ne kadardır?
  • Lamina porselenler iyi bir ağız bakımıyla özenle kullanıldığında uzun yıllar sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı dirençlidirler. Dişeti hastalıkları bu süreyi kısaltabilir. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yeme gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

 • Dişlerim hiç kesilmeden lamina yapılabilir mi?
  • Gelişen teknikler ile ‘prepless laminate’ denen kesimsiz lamina yapmak mümkündür. Ancak diş yapısının bu özel durum için uygun olması gerekir. Genellikle aralıklı diş yapısı olanlara yapılır.

Tedavi Aşamaları

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz

whatsapp