X
Panorama Dental Klinik

Koruyucu Tedaviler

Çocukluk döneminde bireylerde ağız hijyen alışkanlıklarını kazandırmak ve uygun şekilde yapılmasını sağlamak zor olabilmektedir.

İletişime Geç

Koruyucu Tedaviler

Çocukluk döneminde bireylerde ağız hijyen alışkanlıklarını kazandırmak ve uygun şekilde yapılmasını sağlamak zor olabilmektedir. Çocuklar arsında farklılık göstermekle birlikte bazı çocuklarda çürük oluşumuna yatkınlık görülmektedir. Bu durumlarda dişleri sağlıklı şekilde korumak için bazı koruyucu önlemler almak gerekmektedir.

Fissür örtücüler:

Pit ve fissürler dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki çukurcuklara verilen isimdir. Bu bölgeler gıda tutunması için oldukça idealdir. Diş fırçalama sırasında bu çukurcuklar tam olarak temizlenemez. Temizlenmeyen gıdalar zaman içerisinde birikerek çürük oluştururlar. Bu çürükleri önlenmesi için fissürlerin doldurulması gerekmektedir. Yapılacak olan işlem oldukça basit bir prosedür içermektedir. Dişler önce tükürükten izole edilir. Ardından jel ile yıkanır. Daha sonra fissür örtücü uygulanır.

Flour uygulamaları:

Flour ideal miktarlarda kullanıldığında dişler için oldukça faydalıdır. Dişlerdeki mineraller ile flour yer değiştirerek yapısal olarak dişleri daha dayanıklı hale getirmektedir. Bu uygulama hem dişleri dayanıklı hale getirir hem de çürüklere karşı dişleri korur.

Yer tutucular:

Süt dişlerinin beklenenden erken sürede kaybedilmesi sonrasında kaybedilen dişin yanındaki dişler boşluğa doğru hareket ederler. Bir süre sonra dişlerde çapraşıklıklar görülür. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için kaybedilen dişlerin yerine yer tutucular yapılabilir. Yer tutucular bir diş yerine de birden fazla diş yerine de yapılabilir. .

Tedavi Aşamaları

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz

whatsapp