X
Panorama Dental Klinik

Hareketli Protezler

Hareketli protezler implant uygulamalarına alternatif olarak kullanılabilecek takıp çıkartılabilen damaklı protezlerdir.

İletişime Geç

Hareketli Protez Nedir?

Hareketli protezler total olarak dişsiz ya da çok fazla dişini kaybetmiş hastalarda implant uygulamalarına alternatif olarak kullanılabilecek takıp çıkartılabilen damaklı protezlerdir.

Eğer hastalarımızda hiç diş yoksa total protez, ağızda destek olarak kullanılabilecek birkaç diş de olsa varsa kancalı ya da çıtçıtlı diye tabir edilen kroşeli ve hassas bağlantılı protezler kullanılır.

Hareketli Protez Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Vuruklar

Vuruk; damaklı protezlerin yarattığı ağrılı, kızarık ya da yara olmuş kısımlardır ve proteze uyum sürecinde oluşması çok normaldir. Böyle bir durum olduğunda hasta beklemeden hekimine başvurmalı ve protezin vuran kısmı rahatlatılmadır.

Konuşma

Protezlere uyum aşamasında hastalar konuşurken zorlanabilir. Sesleri alıştıkları gibi çıkmayabilir veya bazı harfleri söyleyemeyebilirler. Bu süreçte çekinmeden bol bol konuşma egzersizleri yapılmalıdır.

Temizlik

Hareketli protezlerin her gece yatmadan mutlaka çıkarılmalar,ı günde iki kez yumuşak fırçalarla veya temiz nemli bezlerle içlerinin ve dışlarının iyice fırçalanmaları veya silinmleri gerekmektedir. Haftada bir çeşitli firmaların suda çözünen temizleyici tabletlerinde bekletilmelidirler. Gece boyunca protezler takılmamalı ve ağızda protez altında kalan kısımlara hava almaları için izin verilmedir. Aksi halde ağız içi bakteri ve mantar enfeksiyonları kaçınılmazdır.

Tedavi Aşamaları

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz

whatsapp