X
Panorama Dental Klinik

Gülüş Tasarımı

Gülüş tasarımı esasında bir hastanın tüm alt yüzünü kendi estetik ve tedavi ihtiyacına göre yeniden düzenlemektir.

İletişime Geç

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı esasında bir hastanın tüm alt yüzünü kendi estetik ve tedavi ihtiyacına göre yeniden düzenlemektir. Hastanın aynaya baktığında ve gülümsediğinde kendi yansımasından mutlu olmasına, bu konudaki özgüven eksikliklerinin giderilmesine, kendisinin en iyi versiyonunu bulmasına yardımcı olmayı amaçlayan ve en önemlisi tüm ağız sağlığına yeniden kavuşmasını sağlayan ve üzerinde multidisipliner olarak çalışılan tamamen ihtiyaca yönelik bir tedavi şeklidir.


Gülüş Tasarımı Neleri Kapsar?

Gülüş tasarımı hastanın dudak sınırlarının düzenlenmesinden ve çene hattının istenen ölçüde kalibre edilmesinden tutun da sağlıklı diş eti görünümü sağlamayı, dişlerdeki tüm çürük tedavilerinin tamamlamasını, ortodontik tedavi ihtiyacının giderilmesini ve gerekirse dişlerin lamine, porselen ve zirkonyum gibi malzemelerle yeniden restore edilmesini ya da beyazlatma işlemlerini kapsayabilir. Aynı zamanda hem estetik açıdan hem de fonksiyonel açıdan hastalarımızın yaşam standardını düşüren eksik dişlerin yerine konmasını da kapsamaktadır.Dudak Gülüş Hattının Düzenlenmesi

Bu tedavi türü dudak çizgisinde konuşma, gülümseme ya da dinlenme halindeki boyut düzenlenmelerini, asimetrilerin giderilmesini kapsayabilmektedir. Bunlar için dolgu materyallerinden ve botoks uygulamalarından yararlanılmaktadır.Çene Hattının Düzenlenmesi ve Ortodontik Tedavi

Çene hattı çizgimiz bruksizm dediğimiz diş sıkma problemiyle zamanla kare bir görünüm kazanabilmaktedir. Bu durumun giderilmesinde yüzün botoks uygulamalarıyla yeniden üçgen form kazandırılmasıyla, çenelerin normalde olması gereken konumdan önde veya geride konumlanmasıyla ya da olması gerekene göre dar ya da geniş olmasısebebiyle çocukluktan itibaren takılan hareketli apereylerle ya da ortognatik cerrahi dediğimiz çene ameliyatlarıyla sağlanabilmektedir. Çene ucu dolguları ya da çene ucunun küçültüldüğü simfiz operasyonları da faydalandığımız diğer tedavi yöntemlerindendir.

Ortodontik tedavi ise kemik düzenlemelerinin dışında dişler için de her yaşta uygulanabilmektedir. Dişlerdeki rotasyonların, çapraşıklıkların giderilmesini veya gömülü dişlerin sürdürülmesini kapsayabilir. Bunlar için hastalarımıza tel tedavisi veya son dönemde estetik olarak çok tatmin edici oldukları için sıkça tercih edilen plak tedavileri kliniğimizde güvenle uygulanmaktadır.Diş Eti Tedavileri ve Gummy Smile

Diş eti tedavisi öncelikle periodontitis veya gingivitis dediğimiz dişeti enfeksiyonlarının ve diş taşlarının giderilmesine yönelik mutlaka sürekli olarak yapılması gereken çok önemli bir tedavi yöntemidir. Bu amaca yönelik olarak detertraj dediğimiz birinci basamak diş taşı temizlikleri ve küretaj dediğimiz kök yüzey temizlikleri yapılmaktadır. Bu bazen el aletleriyle cerrahi olmadan bazen de bölgedeki diş etini kaldırıp köklerdeki taşları kazımayı kapsayabilmektedir. Gummy Smile diş etlerinin özellikle gülümseme sırasında ideal olandan daha fazla göründüğü durumdur. Belli bir noktaya kadar botoks uygulamalarıyla giderilebilmektedir ancak en etkili tedavi diş eti hattının bir miktar kesilerek veya lazerler yardımıyla gingivektomi işlemi uygulanmasıdır.

Dişlerdeki Çürük ve Kırıkların Giderilmesi

Tüm estetik işlemlerden önce mutlaka yapılması gereken dişlerdeki sağlıksız ve çürümüş dokuların uzaklaştırılması ve uygun materyallerle restore edilmesidir. Aynı durum kırık dişlerin travma sonrası hiç beklenmeden mutlaka restore edilmesini de kapsamaktadır. Bunlar için uygun dolgu maddeleri veya kaplama tedavileri uygulanabilmektedir.

Diş Beyazlatma İşlemi

Diş renginden memnun olunmayan durumlarda tek dişi veya tüm dişleri kapsayacak beyazlatma işlemleri uygulanmaktadır. Bu işlemlerde çeşitli beyazlatma patlarından yararlanılır ve bu patlar dişlerdeki renk moleküllerini diş dokusundan uzaklaştırarak daha beyaz gülüşler sağlamaktadır.

Diş Eksikliklerinin Giderilmesi

Hastalarımız pek çok sebeple kaybettikleri dişlerin yerine konması için çok sıklıkta kliniğimize başvurmaktadır. Bu kayıplar tek dişi kapsadıkları gibi maalesef uzun dişsiz boşluklar da yaratabilmektedir. Böyle durumlarda kliniğimizde sıklıkla diş köprülerinden, hareketli protezlerden veya implant tedavisinden yararlanmaktayız.

Hollywood Smile ve Lamine Tedavisi

Lamine, yaprak porselen olarak da bilinen, dişlere minimal olarak aşındırma yapılması sebebiyle de en çok tercih edilen gülüş tasarımı yöntemlerinden biridir. Dişlerin mine tabakası üzerinde oluşmuş aşınmalar, mikro çatlaklar, minik çürükler ve dişler arasında minimal boşluklar lamine tedavisinin en büyük endikasyonlarıdır. Bu uygulama için dişler mine sınırlarında miliimetrik olarak aşındırılır ve laboratuvarda dişlere tam olarak uyumlu yapılan lens kalınlığında yaprak porselenler dişlere simante edilir. Hollywood Smile son dönemlerde özellikle sosyal medyanın her alandaki gibi diş hekimliği alanında da büyük kitleleri etkisi altına almasıyla ortaya çıkmış ve hızla yayılmış bir popüler kültür söylemidir. Hollywood ünlülerinin herkesin gıptayla baktığı kusursuz sıralanmış, bembeyaz dişlerinden ilham alan bu kavram pek çok hastamızın bu taleple kliniğimize başvurması üzerine son zamanlarda yoğun olarak uyguladığımız bir gülüş tasarımı biçimidir. Bu tedavi de her zaman olduğu gibi hastalarımıza kendi doğal ve onları en çok tatmin edecek diş dizaynını, büyüklüğünü ve rengini kapsayacak şekilde titizlikle uygulanmaktadır. Bu uygulama için en çok tercih edilen tedavi seçeneği estetik kusursuzluğu, dişlerin minimal aşındırılması ve yüzde yüz dişeti uyumu gibi üstünlüklerinden dolayı lamine uygulamalarıdır.

Zirkonyum Kaplamlar

Kaplama dişlerde lamine veya kompozit dolgularla giderilemeyecek kadar büyük kayıpların tedavisinde kullanılmaktadır. Zirkonyum kaplamalar ise altyapısı metale oranla çok daha estetik olan ışık geçirgenliği ve optik özellikleri son derece iyi olan bir elementtir. Büyük boşluklu ağızlarda veya büyük madde kayıplı dişlerde dişler küçültülür ve alt yapısı zirkonyum üst yapısı porselen olan kaplamalar yapılır. Özellikle estetik üstünlüğünden dolayı ön bölgede tercih edilen zirkonyumlar diş etine son derece iyi uyum sağlayarak dişeti sağlığını koruyan sağlam altyapısı sayesinde hastalarımızın kendi dişlerini uzun süre daha kullanmasını sağlayan ve doğala en yakın görünümüyle estetik olarak son derece tatmin edici bir tedavi seçeneğidir.

E Max Kaplamalar

E max kaplamalar günümüzde en estetik sonucu veren kaplama çeşidir. Zirkonyum kaplamalar gibi bunlar da özellikle ön bölgelerde kullanılır. Bu kaplamalar metal ya da zirkon herhangi bir altyapı içermezler. Yüzde yüz cam seramik esaslıdırlar. Bu sebeple ışığı yansıtma özellikleri açısından şu an elimizdeki en estetik kaplama çeşididir. İçeriğinde hiçbir alerjen madde içermez ve dişetine yüzde yüz uyumludur. Yapım aşamaları herhangi bir kaplama yapımıyla hemen hemen aynıdır. Dişler gerekli ölçü ve açılarda küçültülür, ölçü alınır ve laboratuvar aşamaları başlar. Laboratuvarda yapılan porselenler kliniğe hazır bir şekilde gelince prova aşamaları başlar ve hekim ve hasta orataya çıkan sonuçtan memnun kalıp tam tatmin sağlanınca dişler daimi olarak simante edilir.

Tedavi Aşamaları

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz

whatsapp