X
Panorama Dental Klinik

Diş Teli Tedavisi

Yapılacak tedavi biraz zahmetli olsa da gülüşünüzün güzelliğini gördüğünüzde buna değdiğini hissedeceksiniz.

İletişime Geç

Türkiye'de Ortodonti-Diş Teli Tedavisi

Güzel bir gülüş insanların özgüvenini yükseltir. Onların kendilerini mutlu hissetmelerini sağlar. Özellikle çapraşık dişler hem ergenlik döneminde ki çocukların hem de yetişkinlerin sosyal olarak geri kalmalarına bile sebep olabilir. Bunun yanında düzgün olmayan dişler konuşmanızdan, yemenize kadar her şeyi olumsuz etkiler. Tüm bu sorunların üstesinden gelmek İçin Türkiye’de diş telleri tedavisi veren uzman kliniklere gitmenizi tavsiye ederiz. Yapılacak tedavi biraz zahmetli olsa da gülüşünüzün güzelliğini gördüğünüzde buna değdiğini hissedeceksiniz.

Diş Teli Nedir?

Diş teli tedavisinde amaç dişlerin üzerine yerleştirilen braketler ve diş tellerinin çapraşık olan dişlere belirli bir oranda daimî güç uygulayarak onları olması gereken konumlarına getirmektir. Tedavi boyunca dişlerin yönü kontrol edilip diş telleri sık sık değiştirilerek sonunda bütün dişler istenilen pozisyona kalıcı olarak oturtulmuş olur.

Diş Teli Nasıl Uygulanır?

Öndelikle hastalar muayene edilir. Ardından diş teli tedavisi öncesi gerekli işlemler yapılır. Çürük dişler varsa bunların tedavisi, çekilmesi gereken dişler varsa onların çekimi yapılır. Daha sonra dişlerin üzerine braketler takılır ve bunlara teller oturtulur. Çıkmamaları için lastikler takılır ve çeşitli aparatlarla dişlerin istenilen yöne hareket etmesi için gerekli mukavemet sağlanır.


Diş Teli Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

- Dişlerinizde çarpıklıklar varsa
- Ağızda çıkmamış, gömülü dişler bulunuyorsa
- Dişler arasında boşluklar bulunuyorsa
- Diş etlerinizde diş yapınızdan kaynaklı problemler varsa
- Ağzınızı kapattığınızda dişleriniz üst üste gelmiyorsa tel tedavisi yapılabilir.

Diş Teli Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

- Diş teli tedavisi sırasında ağız ve dişlerde sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız ağız hijyenine çok daha fazla dikkat etmelisiniz
- Sert yiyecekler diş tellerine zarar vereceğinden bunları yemekten kaçınmalısınız
- Yapışkan yiyecekler braketlere takılabilir ve onları yerinden oynatabilir bu nedenle o yiyecekleri mümkün mertebe tüketmemelisiniz.
- Eğer spor yapıyorsanız herhangi bir sorunla karşılaşmamak için mutlaka ağız koruyucu kullanmalısınız.


Diş Teli Tedavisi Faydaları

Dişlerinizde sorunlar var ve bunlardan kurtulmak için diş teli tedavisi olup olmama konusunda kararsızsanız diş teli tedavisi faydaları şunlardır.

- Çok daha iyi şekilde besinleri öğüteceğiniz için sindirim sisteminizin rahatladığı zamanla hissedeceksiniz.
- Güzel bir gülümsemeniz olacağından kendinizi insanlarla konuşurken çok daha rahat hissetmeye başlayacaksınız
- Diş boşluklarında besinler birikir ve bu durum diş çürüklerine yol açar. Diş teli tedavisi ile bu boşluklardan kurtulmak çürüme ihtimalini azaltacaktır.
- Çeneniz yamukluk olması bir tarafa daha fazla yük binmesine sebep olacak bu durumda ilerleyen zamanlarda çene kemiğinde zayıf noktalar olmasına ve ağrılara sebep olacaktır. Bu tedaviyle bunların hepsinin önüne geçebilirsiniz.
- Konuşmanızın çok daha net olduğunu tedavi sonrası fark edersiniz.

Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılır?

İlerde diş eti enfeksiyonu ve çürüklerle uğraşmamak için diş teli bakımı nasıl yapılır diyenler bu noktalara dikkat etmelidir

- Diş teli temizliği için özel fırçalardan mutlaka edinmelisiniz.
- Her yemekten sonra dişlerinizi dikkatli şekilde fırçalamalısınız
- Ara yüz bakım fırçası adında ki özel fırçalarla braketlerin arasında besin maddesi kalmayacak şekilde temizlenmelidir
- Mutlaka akşamları diş fırçaladıktan sonra gargara kullanmanız gereklidir.

Türkiye Diş Teli Fiyatları

Eğer diş teli tedavisi yaptırmayı düşünüyor ve Türkiye’de diş teli fiyatları ne kadar merak ediyorsanız fiyatların oldukça uygun olduğunu fakat her hastanın ihtiyacı olan işlem birbirinden farklı olduğundan dolayı hastadan hastaya fiyatların değiştiğini söylememiz gerekir. Ayrıca müşterilerinin bu imkana kolayca ulaşabilmesi için taksitlendirmede yapabilmektedir.


Sıkça Sorulan Sorular

 • Diş Teli Ne zaman Yapılmalı?
  • Son dönemlerde gelişen tedavi yöntemleriyle beraber artık diş teli tedavisinde yaş sınırı ortadan kalkmıştır. Yani diş teli ne zaman yapılmalı diyenler için bu tedavinin her yaşta alınabileceğini söyleyebiliriz. Fakat diş bozukluklarına çene bozukluğu da eşlik ediyorsa ergenlikten sonra bu duruma müdahale edilemez. Bu nedenle çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren diş hekimlerine götürmeniz elzemdir.

 • Diş Teli En Kısa Ne Zaman Çıkar?
  • Diş teli ağzında içinde kaba bir yapı olduğundan dolayı pek çok insan bu sisteme alışmakta zorlanmaktadır. Diş teli en kısa ne zaman çıkar merak edenler için bunun tedaviden tedaviye değişiklik gösterdiğiniz söylememiz gerekir. Ama tavsiyemiz kendinizi en az 6 ay ila 1 yıl boyunca bu sistemle yaşamaya hazır etmelisiniz.

 • Diş Telinden Sonra Ne Kullanılır?
  • Diş teli tedavisinden sonra bazı hastalarda dişlerin yeniden eski şekline dönme ihtimali bulunmaktadır. Bu durum önlenmesi için diş teli tedavisinden sonra ne kullanılır diyenler için diş hekimleri plak ya da dişin arka tarafından takılan lingual retainer adı verilen bir aparat takılmasını önemektedir.

 • Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?
  • Diş teli tedavisi oldukça zahmetli ve sabır gerektiren bir süreçtir. Diş teli tedavisi ne kadar sürer merak edenler için standart bir tedavinin 1 ile 3 yıl arasında sürdüğünü söyleyebiliriz. Bazı hastalarda diş teli çıktıktan sonra da 6 ay pekiştirme tedavisi uygulanabilmektedir.

   Türkiye’de diş telleri tedavisi profesyonel düzeyde hayata geçirilmektedir. Bunda hekimlerin deneyimi ve kullanılan modern ekipmanların katkısı oldukça büyüktür. Tedavinin uzun sürmesi negatif bir durum olsa da sonunda elde edeceğiniz faydaya kıyasla oldukça azdır.

Tedavi Aşamaları

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz

whatsapp