X
Panorama Dental Klinik

Diş Sıkma ve Gıcırdatma Tedavileri

Günümüzün en yaygın şikayetlerinden biri özellikle uyurken kişilerin dişlerini kenetlediğini veya gıcırdattıklarını hissetmesidir.

İletişime Geç

Diş Sıkma ve Gıcırdatma (Bruksizm) Tedavileri

Günümüzün en yaygın şikayetlerinden biri özellikle uyurken kişilerin dişlerini kenetlediğini veya gıcırdattıklarını hissetmesidir. Bu rahatsızlık bruksizm olarak adlandırılmaktadır. Bu durum kişinin kendisi veya yakınları tarafından keşfedilebilir. Böyle durumlarda hastalar yoğun diş ağrıları, çene eklemi ağrısı, şakaklarda ağrı hissederek uyanabilirler. Bu durum uyku ve yaşam kalitesini büyük oranda düşürebilmektedir.

Diş sıkma ve gıcırdatma sorunuyla daha çok uykuda karşılaşılsa da günlük hayatta da hastalar farkında olmadan bu alışkanlıklarını sürdürebilmektedir. Bu alışkanlığın pek çok sebebi olsa da en belirgin sebebi strestir. Bu yüzden dental olarak semptomların giderilmesi, ağrıların önlenmesi ve dişlerin korunmasının yanında mutlaka durumun psikolojik altyapısına inilmeli ve gerekirse bir uzmandan yardım alınmalıdır. Bruksizm rahatsızlığı baş boyun bölgesinde pek çok rahatsızlığa yol açar. Bunları basitçe sıralayacak olursak:

• Dişlerde aşınmalar, köpek dişlerinde sivriliklerin kaybolması
• Özellikle şakaklarda meydana gelen yoğun baş ağrıları
• Çene ekleminde rahatsızlıkların meydana gelmesi
• Dişlerde ağrı ve kök uçlarında çürüksüz enfeksiyonların gelişmesi
• Çene kaslarında şişme ve kare yüz formunun ortaya çıkması
• Eski dolgularda veya dişlerde kırıkların meydana gelmesi

Günümüzde bruksizm ve buna bağlı ortaya çıkan semptomlar çeşitli tedavi yöntemleriyle önlenebilmektedir. Bunardan en yaygın olarak kullanılanları gece plakları ve botoks uygulamalarıdır.

Tedavi Aşamaları

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz

whatsapp