X
Panorama Dental Klinik

Diş Beyeazlatma - Bleaching

Çeşitli sebeplerle renklenmiş dişlerin kimyasal ajanlar kullanarak renklerinin açılması işlemine diş beyazlatma denmektedir.

İletişime Geç

Türkiye’de Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma yoğun ilgi görmektedir. Son dönemlerde pek çok ülkeden hastamız kliniğimize diş beyazlatma talebiyle başvurmaktadır. Çeşitli sebeplerle renklenmiş dişlerin kimyasal ajanlar kullanarak renklerinin açılması işlemine diş beyazlatma denmektedir. Bir hastada diş beyazlatma yapılıp yapılmayacağına hekim tarafından karar verilmelidir.

Dişlerimiz Neden Sararır?

Dişlerdeki sararmaların birden çok nedeni nedeni mevcuttur. Genetik olarak sararmaya yatkınlık olabileceği gibi zaman içerisinde beslenme alışkanlıkları ve kullanılmış ilaçlar sararmanın başlıca nedenlerindendir. Sararmaların nedenlerine kısaca bakacak olursak:

- Çok fazla sigara içilmesi
- Asitli içeceklerin sık tüketilmesi
- Günlük diş bakımına özen gösterilmemesi
- Genetik bazı faktörlerin yer alması
- Şehir sularındaki yüksek flor
- Hemolitik anemi, florozis, talesemi gibi sistemik rahatsızlıklar
- Travmaya maruz kalma
- Dişte nekroz gerçekleşmesi
- Çay, kahve gibi renklendirici içeceklerin sık tüketilmesi
- Bazı ilaçların kullanımı

Asitli içecekler oldukça fazla tüketildiği takdirde diş minesinin aşınmasına neden olur. Bunun sonucunda hızlı sararma ya da lekelenme problemlerine zemin hazırlanmış olacaktır. Ayrıca genetik yatkınlıktan da meydana gelebilir. Bu yüzden küçük yaşlarda bile görülmesi mümkündür.


Flor konusu yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada büyük bir yanılgıya sebep olmaktadır. Flor diş sağlığı açısından son derece kritik bir yere sahiptir. Dişlerin zamanla kaybettiği mineralleri yerine koymak için flor içerikli diş macunları kullanılmalıdır ancak çok fazla miktarlarda maruz kalınan flor dişlerde florozis denen renklenme türüne sebep olmaktadır.

Diş Beyazlama Tedavi Yöntemleri

Temelde canlı dişlerde ve cansız dişlerde beyazlatma şeklinde iki beyazlatma yöntemi mevcuttur.

Cansız Dişlerde Beyazlatma

Genellikle tek dişi etkileyen renklenmelerin tedavisinde kullanılır. Bu dişler kanal tedavili dişlerdir ve kanal tedavisi sonrasında dişte çoğunlukla grimsi bir renk oluşmuştur. Bu ddişin dolgusu kaldırılır ve içerisine beyazlatma patı konulur. Bu pat 2-3 gün dişin içerisinde bekletilir. Sonra pat çıkarılır ve dişin daimi dolsusu yapılır.


Canlı Dişlerde Beyazlatma

Canlı dişlerde hasta dişlerinin renginden memnun değilse ve genel olarak tüm ağızda bir beyazlık isteniyorsa yapılmaktadır. Temelde iki tip beyazlatma vardır. Bunlardan biri ev tipi, diğeri ofis tipi beyazlatmadır.

Ofis Tipi Beyazlatma

İngilizcede Office Bleaching olarak bilinen klinikte diş beyazlatma tekniği sadece uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Özel ışık yardımıyla dişler olduğun iki hatta 3 tona kadar renklerinin açılması sağlanır. Eğer kahverengileşme varsa açık beyaza ulaşmanın hiçbir olanağı yoktur. Fakat olduğundan açık renklere ulaşılacak yaşam kalitesi yükseltilebilir. Ofis tipi beyazlatmanın aşamaları aşağıdaki gibidir; Hastanın muayenesi yapılır ve ağız içi fotoğraflar alınır. Dişlere plak ve taş temizliği yapılır. Yanak ve dudaklar ekartör yardımıyla ekarte edilir. Dişeti bariyeri uygulanır ve beyazlatma patı sürülür. Seanslar ortalama 30-45 dk uygulanır ve 2-6 seans kadar işlem tekrarlanır. Seans araları bir haftadan az olmamalıdır.

Evde Diş Beyazlatma

Ev tipi beyazlatmada diş taşı temizli sonrası hekim ölçü alır. Ölçüye uygun olarak laboratuvarda plak yapılır ve hasta hekimin söylediği uzunlukta ve sıklıkta beyazlatıcı patı bu plaklar yardımıyla dişlerine uygular. Plakların ağızda kalma süresi genellikle günde 1-8 saat aralığındadır. İşlem ortalama 2-6 gün istenen beyazlık sağlanana kadar devam ettirilir.

Diş Beyazlatması Sonrası Dikkat Edilecekler

Beyazlatma işlemleri ne kadar iyi bir şekilde uygulansa da sonrasında bazı unsurlara özen gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde uygulamanın uzun ömürlü olması imkansızdır. Aşağıda diş beyazlatması sonrası dikkat edilecekler madde madde açıklanmıştır.

- Günde mutlaka iki defa dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanımı alışkanlık haline getirilmelidir.
- İşlemden sonraki birkaç günde hassasiyet problemleri yaşanabileceği için çok sıcak veya soğuk besinler tüketilmemelidir.
- Belli bir süre sigara ve alkol almamaya özen gösterilmelidir.
- Yumuşak fırçalar tercih edilmelidir.
- Tedavi süresince ve tedaviden sonraki 15 gün boyunca kahve ve çay gibi yüksek boyayıcılıktaki besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

Düzenli olarak fırçalanmanın önemi büyüktür. Bu yüzden istinasız her gün yapılması ve fırçanın tüm yüzeylere ulaşması sağlanmalıdır.gerekir. Dişlerde işlemin ardından ortalama dört gün fazla oranda hassasiyet meydana gelecektir. Bu nedenle sıcaklık olarak ılık yiyecek ve içecekler tercih edilmelidir. Aksi takdirde ağrı oluşması kaçınılmazdır. Ayrıca fırçalama esnasında sert fırçalardan uzak durmakta fayda vardır.

Türkiye’de Diş Beyazlatma Fiyatları

Diş beyazlatma işlemi sırasında kullanılan beyazlatma kimyasalları maaliyeti yüksek ilaçlardır. Aynı zamanda kullanılan plaklar da laboratuvarlarda yapıldığı ve bir teknik maaliyeti olduğundan dolayı talep edilen hizmet bedeli de aynı oranda yükselmektedir. Ancak yapılacak uygulama göre istenilen miktar da farklıdır. Kurlardaki hareketlilik nedeniyle hizmetler ile ilgili net fiyat bilgisi vermek mümkün değildir. Bu noktada kliniğimiz her zaman ayrıcalıklı bir hizmeti sizlerle buluşturmak konusunda hassas bir çalışma sürecine dahil olmaktadır.

Tedavi Aşamaları

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz

whatsapp