X
Panorama Dental Klinik

Detertraj (Diş Taşı Temizliği)

Diş etlerinin sağlığı kişilerin genel sağlık durumundan, bireyin ağız hijyen alışkanlıklarından etkilenebilir.

İletişime Geç

Türkiye'de Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi

Diş eti veya gingiva, çene kemiğini ve diş köklerini örten pembemsi mukoza tabakasıdır. Sağlıklı dişeti, portakal kabuğu gibi hafif pürüzlü, diş ile olan sınırı düzgün bir hat halinde ve pembe renkli bir görünümdedir. Ağız içerisindeki her doku gibi diş etleri de oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Diş etlerinin sağlığı kişilerin genel sağlık durumundan, bireyin ağız hijyen alışkanlıklarından etkilenebilir.

Diş Eti Hastalıkları Nelerdir?

Diş eti hastalıkları toplumlarda oldukça yaygın görülmesine rağmen; etkeni, sonuçları ve tedavisi konusunda çok az bilgiye sahip olunan ve sinsice seyreden bir hastalıktır. İlk bulgu genelde dişler fırçalanırken kanama görülmesidir. Bu aşamada tedavi edilmezse şiddetli kemik yıkımları ve bunlara bağlı olarak diş kayıpları görülebilir. Diş eti hastalıklarının belirli bir yaş aralığı yoktur. Her yaş grubunda görülebilir. Diş eti hastalığı belirtileri; fırçalarken kanama, ağız kokusu, diş etlerinde kızarıklık ve şişlik, ağrı, soğuk-sıcak hassasiyeti, diş eti çekilmesi, dişlerde sallanma, uzama, dişlerin yer değiştirmesi şeklinde kendini gösterebilir. En yaygın diş eti hastalıklarından bazılarını şu şekilde sınıflandırabiliriz:

• Gingivitis
• Periodontitis
• Diş eti apseleri
• Nekrotizan hastalıkar
• Periimplantitis
• Periimplant Mukozitis


Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Diş eti hastalıklarının tedavisi hastalığın hangi aşamada olduğuna, kişinin sağlık durumuna ve ağız hijyen alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebilir. Tedaviler genel olarak ikiye ayrılmaktadır.

1- Cerrahi Olmayan Tedaviler
Diş yüzeyi temizliği (Detertraj), kök yüzeyi düzleştirmesi, küretaj işlemleri, oklüzal düzenlemeler.

2- Cerrahi Tedaviler
Diş eti çekilmeleri, diş eti büyümeleri, diş eti hastalıklarına bağlı gelişen doku kayıplarını tedavi etmek için flep operasyonları ve greft uygulamaları

Diş yüzeyi temizliği (Detertraj) işlemi çok yüksek hızda titreşen bir alet ile veya el aletleri ile yapılmaktadır. Bu işlem süre olarak oldukça kısa sürede uygulanabilmektedir. İşlem sonrası dişlerde oluşan lekelenmeler için polisaj işlemi yapılmaktadır. Birçok kişi için diş taşı temizliği işlemi acaba dişe zarar veriyor mu diye sorabilir. Bu soru oldukça doğaldır. Ancak diş taşı temizliği dişe zarar vermez veya çizmez. Uygun teknik ve iyi ekipman ile yapıldığında hastalara hiçbir zarar vermeden tedavi tamamlanmaktadır.

Tedavi Aşamaları

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz

whatsapp