X
Panorama Dental Klinik

Çocuk Diş Tedavileri

Çocuklarda dişler doğumdan sonra altıncı ayda çıkmaya başlarlar.

İletişime Geç

Çocuk Diş Tedavileri

Çocuklarda dişler doğumdan sonra altıncı ayda çıkmaya başlarlar. Altıncı aydan ortalama 2 buçuk yaşına kadar bütün süt dişleri ağızda görülürler. 2 buçuk yaşından 6 yaşına kadar çocuklarda dişler açısından durağan bir gelişim süreci görülmektedir. Herhangi bir yeni diş sürmesi görülmez. 6 yaşından 13 yaşına kadar karışık dişlenme dönemi görülmektedir. Bu dönemde ilk olarak 6 yaş dişi dediğimiz büyük azı dişleri çıkmaya başlar. Ardından diğer süt dişleri daimî dişler ile yer değiştirir. Bu değişim sürecinde dişlerin temizliği daha da zorlaşır ve genelde ağrılı halde kliniğe başvururlar.

Kliniğimizde çocuk diş tedavilerinin neredeyse hepsi yapılmaktadır. Bu tedaviler kapsamında;

• Dolgular
• Ampütasyon dediğimiz yarım kanal tedavisi işlemi
• Süt dişi kanal tedavileri
• Yer tutucu yapımı
• Fissür örtücüler
• Flour uygulamaları

Çocuklarda diş tedavileri yapılırken mevcut süt dişlerinin düşme yaşına kadar ağız içerisinde sağlıklı olarak durmasını isteriz. Süt dişlerinde oluşan çürükler ve sonrası gelişen enfeksiyonlar alttan gelecek daimî dişe zarar verebilir. Bu zararlar içerisinde kalıcı dişlerde renk bozuklukları, dişlerde çapraşıklık, sürme gecikmeleri veya hiç diş sürmemesi gibi durumlar görülebilir.

Kliniğimizde bütün çocuk tedavileri yapılıp kalıcı dişler sürene kadar hasta takibi yapılmaktadır. Bu süre içerisinde oluşan rahatsızlıkları ve gelecekte oluşabilecek diş bozukluklarını önlemiş olmaktayız.

Tedavi Aşamaları

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz

whatsapp