X
Panorama Dental Klinik

Botoks Uygulamaları

Botoks uygulamaları günüzde günümüzde tedavi edici veya kozmetik sebeplerle uygulanmaktadır.

İletişime Geç

Botoks Uygulamaları

Botoks uygulamaları günüzde günümüzde tedavi edici veya kozmetik sebeplerle uygulanmaktadır. Bruksizm dediğimiz diş sıkmayı önleyici bir tedavi seçeneği olarak botokstan faydalanılabilir. Botoks kaslara sinir iletimini keserek onların kasılmasını önleyen bir enjeksiyon ilacıdır. Bruksizm tedavisi olarak uygulanan botoks masseter ve temporal botoksu olarak geçer.

Masseter Botoksu

Dişlerimizi sıktığımızda çenelerimizin iki yanına dokunarak kasıldığını ve şiştiğini hissettğimiz karşılıklı bölge masseter kaslarımızdır ve diş sıkma sorununun başlıca sorumlusu olan çiğneme kasımızdır. Bu kasların içine uygulanan botoks enjeksiyonjuyla kasın şiddetli kasılması engellenir ve diş sıkma sorunu ortadan kalkar.

Kare Yüz

Nasıl kol kaslarımızı egzersizlerle sürekli çalıştırıp onların gelişmesini ve büyümesini sağlıyorsak masseter kaslarımız da sürekli kullanılıp şiddetli sıkıldığında şişer ve üçgen çene hatları zamanla kare hale gelerek geniş ve biçimsiz bir alt yüz hattı oluşmasına neden olur. Botoksla çalışması önlenen masseter kası zamanla küçülür ve yüz tekrar eski formuna ulaşır.


Temporal Botoks

Temporal kaslar şakak bölgesinde bulunan kaslardır ve masseter kasları gibi çiğnemeye yardımcı olurlar. Dişlerimizi sıktığımızda başımızın iki yanında şakaklarımızı yokladığımızda burdaki kasların kasıldığını ve şiştiğini hissederiz. Diş sıkması rahatsızlığı yaşayan hastalarda baş ağrılarının sebebi bu kaslardır. Bu nedenle bruksizm için uygulanan botoks masseter ve temporal kaslarına beraber uygulandığında en iyi sonuca ulaşılır.

Botoks Ne Sıklıkta Uygulanmalıdır ve Etkisi Ne Zaman Görülür?

Botoksun klinik etkisi yaklaşık 3-7 gün içerisinde ortaya çıkar ve uygulamayı takiben 1-2 hafta içinde maksimum etkisi görülür. İlk botoks uygulaması ortalama 3-6 ay etki gösterir ve tekrarlayan uygulamalarla bu süre uzar.

Tedavi Aşamaları

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Formu doldurarak bizlerle iletişime geçebilirsiniz

whatsapp